esmaspäev, 2. märts 2015

Emalt tütrele

Huffington Postis kirjutas blogija Raluca State postituse oma tütrele. "On nii palju asju, mida ma tahaksin oma tütrele õpetada ja samal ajal õpetab see tark ja loominguline väike inimene mulle samuti üht-teist... Kui me teineteist vaid kuulda võtaks..." 
Võtsin need õpetussõnad ja kommenteerin veidi, mida minu ema on mulle õpetanud või rääkinud. Lihtsalt sellepärast, et te aru saaks, kui äge ema mul on. 

Õpetussõnad tütrele:

1. Ära suitseta. - Seda on mu ema väiksest peale rääkinud, et ei ole midagi inetumat kui suitsetav naine. Tema õnneks (ja muidugi mu enda õnneks) ei ole mul sellega ka kunagi probleeme olnud ja ma nõustun täielikult, see ei muuda kedagi ilusamaks. 

2. Ära käi kohtamas ega abiellu mehega, kes suitsetab. - Üldiselt olen ma sellega nõus, kuigi ema pole seda mulle kunagi peale surunud. Olin suhtes noormehega, kes suitsetas ja mingil hetkel see ei häirinudki mind enam. Kuni selleni, kui me lahku läksime ja ma aru sain, et see tegelikult on ikka väga nõme. 

3. Ära muretse poisi pärast, kellesse sa 13-aastasena armunud oled. 30-sena ei mäleta sa tema perekonnanimegi. - Vot seda on küll ema mulle rääkinud. Võib-olla küll teise sõnastusega, aga sisupoolest. Minu esimene suhe oli 14-aastaselt ja ema ütles mitu korda, et ega esimene armastus ei peagi kestma jääma ja ei pea seda hinge võtma. Ega ma ei võtnud ka. 

4. Poisi pärast, kellesse armusid 24-aastasena, juba tasub natuke muretseda. Temast võib saada su abikaasa. Aga kui nii ei lähe, pole ka hullu, sa oled ju alles 24. - Noh, selleni on veidikene veel aega :)

5. Sul ei lähe tõenäoliselt kunagi kõiki matemaatikavõrrandeid vaja, mida sa keskkoolis õpid. Midagi ei juhtu, kui need sulle meelde ei jää. - Ma ei mäleta, kuidas ema mu matemaatika kahtedesse suhtus. Ilmselt mitte väga tolereerivalt. Aga seda ma mäletan küll, et ta mulle ütles, et seda jama ei olegi hiljem vaja, aga praegu on ja praegu pean õppima. 

6. Oma pulmi planeerides kuluta suurimad summad asjalikule fotograafile ka kvaliteetsetele sõrmustele. - Noh, mu ema on suhteliselt kindel, et ma ei abiellugi kunagi, seega neid õpetussõnu ma ka saanud ei ole. 

7. Ära iial istu autosse, kui kahtlustad, et juht on alkoholi tarbinud. Ükskõik kus sa oled või mis kell on — helista koju, me tuleme sulle vastu! - See vist on sellest nimekirjas kõige rohkem mu ema lause moodi. Seda juttu ma olen sünnist saadik kuulnud, et purjus inimese autosse EI ISTU ja ausalt öeldes ei ole istunud ka. Ilmselt emps mind iga kell kokku korjata ei viitsiks, aga õnneks on meil taksod ka olemas. Kui ma kuskil kaugemal olen, ootan lihtsalt hommikuni. Samas, ilmselt, kui ma hädaohus oleks, küll ta tuleks ka. Kanaema nagu ta on. 

8. Ära põe selle pärast, et sa pole kooli poppide tüdrukute kambas. Mida vähem sa nende vastu huvi tunned, seda rohkem huvi sa neis tekitad. Ära kuula neid, kui nad üritavad sind suitsetama õpetada. - Seda pole mul vist ka olnud, mul on suhteliselt savi mingitest poppidest ja mitte poppidest seltskondadest. 

9. Mine soovitud töökohta praktikale. Me maksame seni su arved.- Haha! Emps, pliiiis loe seda. Tegelikult, mul ei ole midagi halvasti öelda, ma elan vanematega ja nad tõesti maksavad kodused arved kõik kinni, oma kulud auto, telefoni ja meelelahutusega seotult katan ise. 

10. Ära lepi eitava vastusega ja ära lase tujul sellest langeda. Sa kuuled seda EI — sõna oma elus veel väga palju… - See on küll üks väärt ütlemine. Eriti, mis puudutab näiteks töökohtadele kandideerimist või pärast katseaega ilma jäämist. Mu ema on alati öelnud, et iga asi on millekski hea ja iga ebaõnnestumine on hiljem õnnestumine. 

11. Ära meigiga liialda ega kulme liiga õhukeseks kitku. - Selles osas pole ema mulle eriti kätt ette pannud, eks me kõik õpime oma vigadest ja meigi vead on suurimad, millest õppida. 

12. Ole oma venna parim sõber, õiglane kriitik ja tuline toetaja. - Seda ma kuulen ikka kogu aeg. Et me oleme õde ja vend ja me ei saa neid valida ja nii edasi. Õnneks oma nooremal vennal ma olengi tuline toetaja ja parim sõber, seega tal palju kobiseda ei ole. Ilmselt tema ideaalmaailmas ma saaks sama hästi läbi ka oma vanema vennaga. 

13. Tee tööd ja näe vaeva vanuses 20-50, et sul oleks hiljem lihtsam. Samal ajal ära unusta, et lõbutsema peab ka. Aga mitte suitsetama. - Töö osas ma ei oskagi kohe öelda, ma olen kogu aeg tööd teinud ja ema on surunud küll, et mul oleks aeg päristöö otsida (olin pikalt lapsehoidja ja see pole ju päristöö, haha), aga samas mitte nii väga. Ja mis puudutab lõbutsemist, siis seda ma teen kogu aeg, ilma, et ta peaks mulle meeldetuletama, et seda on vaja teha. 

14. Sinu võimuses ei ole inimesi muuta. Ei mehi, venda ega mind. Lepi oma lähedastega sellistena nagu nad on ja unusta need, kelle väärtushinnangud sinu omadega ei ühti. Sa ei tunne neist hiljem puudust. - Oohjaa, mu ema lemmiklause on "Muuda asju, mida Sa saad ja lepi asjadega, mida Sa ei saa," seda ma kuulen korra nädalas, kui ma jälle kellegi peale pahane olen. Üks väärt tõde küll, aga kipun seda pidevalt unustama, suurest vihast küll enamasti. 

15. Hea muusika päästab ka kõige halvemast tujust. - Mu ema pole eriline muusikafänn, selles mõttes, et ta võib elada ikka väga kaua ilma muusikata, samas kui mina ei suuda päevagi, seega see ilmselt poleks eriti temalik lause.

16. Mine Pariisi. Ja siis veel korra. Ja siis veel. - Meil see Pariisi asemel ilmselt London, see on mu empsi lemmiklinn Euroopas ja ta läheks sinna iga kell tagasi. Ja minu saadaks ka. Õnneks ma olen juba mitu korda käinud. 

17. Kuluta raha kallitele kingadele, käekottidele ja ehetele. Ära kuluta teksapükstele ja kosmeetikale. - Somehow  on minuga nii, et ma just kulutan pigem teksapükstele ja kosmeetikale kui kingadele, käekottidele ja ehetele. Mul on paar asjalikku käekotti, millega ma olen rahul, ehted on mul viimseni kõik kingitud, seega nende peale ka ei kuluta ja kingad .. noh, mulle meeldivad nad küll, aga ma ei kulutaks elusees nende peale metsikuid summasid. Tegelikult ma ei kuluta kosmeetikale ja teksapükstele ka mingeid hulle summasid, sest mulle lihtsalt ei meeldi asjadele kulutada. Ma lähen parem reisile. 

18. Tee endale mälestuste kogumise karbike. Säilita seal oma kõige kallimaid esemeid ja mälestusi. - See siuke kaheotsaga asi. Mul pole otseselt karpi, aga mul on sahtlis küll igasugused kaardid ja kingid ja asjad ning oma toas ripuvad ka igasugused asjad, mis midagi meenutavad, näiteks Mehhiko kaabu meenutab mulle mu elu parimat kruiisi, USA lipuvärvides lips meenutab mulle sõbrannat ja mu lahkumispidu, pildid meenutavad mu sõpru, keti otsas rippuv sõrmus elutõde jne. Igasuguseid nipetnäpet asju mul ikka jätkub. Samas ma pole kindel, kas mu ema seda eriti oluliseks peab.

19. Mis siis, et sa ei oska süüa teha. - HHAHAHA! Pigem ei. Mu ema üldse ei salli seda, et ma ei oska, ei taha, ei viitsi. 

20. Sa võid mind vahepeal vihata ja mina olen teinekord sinu peale tige, aga me mõlemad teame, et nende tunnete all on peidus armastus, millest tugevamat ei ole. - Ja nii ongi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar