esmaspäev, 13. oktoober 2014

Couchsurfing

Täna jagan ma oma kogemusi sellise leheküljega nagu www.couchsurfing.org. Minu teada ei ole see Eestis veel eriti populaarne, vähemalt nii mulle tundub oma kogemuste põhjal ning teistelt surferitelt kuuldu põhjal.

Lühidalt - tegemist on leheküljega, kus inimesed jagavad oma diivanit (voodit, tuba, madratsit) ning need, kellel seda vaja on, kasutavad seda. Kurjalt öeldes võiks öelda, et see nagu tasuta hotell, aga tegelikult inimesed, kes surfivad, enamasti ei mõtle nii. Tegelikkuses on tegemist kultuurivahetusega, Sina lähed Prantsusmaale, otsid kedagi, kes pakub oma kodu elamiseks, kirjutate üksteisele, lepite asjad kokku ning ongi tehing tehtud. See lehekülg keelab teenuse eest raha küsimise, aga viisakas on viia kingitus oma võõrustajale enda kodumaalt. 

Mina kasutasin esimest korda couchsurfingut aasta tagasi, koos oma sugulasega, New Yorgis. Seal ei olnud eriti raske kedagi leida, kes hostida saaks, kui ise väga kapriisne ei olnud, noh, et tahan ainult Manhattanile ja nii ongi. Lõpuks meid hostis selline tore mees nagu Rob, kes elas Bronxis ning oli umbes 40-aastane. Mõtlesin mitu korda, et üksi ma poleks küll julgenud minna, aga kuna mu sugulane on noormees, oli julgem. Tegelikult kadus hirm Robiga kohe, ta oli ülinaljakas ja lõbus mees. Me viisime talle kingituseks pudeli Vana Tallinnat, mis talle väga meeldis ning tema oli meie vastu ka väga hea, tõi hommikusöögi ning viis meid õhtul New Yorki, komöödiaetendusele ja Mehhiko restorani sööma. Jäime suhtlema ka pärast meie külastust ning suhtleme tänase päevani. 

Teist korda kasutasin juhuse tahtel seda lehekülge sama sugulasega nüüd kaks kuud tagasi, kui reisisime Californias. Los Angeleses ei olnudki meie mure mitte ööbimiskoha leidmisega, vaid rohkem tahtsime leida kohalikku, kes oskaks näidata linna, kuivõrd meie teadmised olid üsna piiratud ning tavaliselt need "turismilõksud" ei olegi alati kõige ägedamad. 

Alguses oli meil LAs üks ööbimiskoha pakkuja, aga ta tühistas selle hiljem ning siis valisime oma võõrustaja suuresti tema elukoha pärast, sest kaks kolmandikku talle jäetud tagasisidest mainis tema imeilusat kodu. Mida ma aga ei hammustanud kohe läbi, oli see, et tegemist ei olnud ameeriklasega, vaid prantslasega, kes ise oli ka üsna hiljuti LAsse kolinud, seega pigem meie rääkisime ägedatest asjadest talle kui tema meile. Meie algus oli üsna konarlik, kuna ta oli oma asukoha jagamises üsna kidakeelne ja me otsisime tema maja tund aega pimedas, olles tegelikult kogu aeg õiges kohas. Samuti ei tekkinud meil kohe sooja klappi nagu Robiga ning me olime alguses kohe päris pettunud. Kuigi hiljem läks asi paremaks, meie suhtluses, ei suhtle me enam üldse. Lisaks ei meeldinud mulle väga see, et ta üritas olla nagu miski Jumal ja näiteks ühel õhtul oli tema korteris 9 inimest, ühetoalises! Minu meelest veidi ülepakutud, sest viimased tüdrukud magasid täitsa põrandal, lihtsalt vaiba peal. Viimasel õhtul käisime koos Mehhiko restoranis, seega noh, ei saa öelda, et täiesti ebaõnnestunud kogemus, pigem lihtsalt natuke soolatükikesi magusas asjas.

Siinkohal mainingi, et see, millisesse kohta Sa satud, on võimalik samuti enne minekut kindlaks teha. Enamikel profiilidel on üksikasjalik kirjeldus koos piltidega olemas, samuti mainitud, kas tegemist on eraldi toa või jagatud toaga, kas madrats või voodi, kas tekid-padjad on olemas või mitte. Eks igaüks valib oma tahtmise järgi. 

Meie kolmas kogemus kahekesi koos viis meid San Franciscosse. Siin toimus minu jaoks esimene ebaõnnestumine võõrustaja valimisega. SF on üsna kapriisne linn, sinna niisama lihtsalt võõrustajat ei leia, tahtjaid on umbes miljon, pakkujaid 100. Meil vedas, leidsime ühe noormehe üsna ruttu ning hiljem kirjutas meile veel üks teine noormees, kes pakkus enda kodu, seega me vahetasime nad ära, asukoha pärast. Kaks päeva enne saabumist aga selgus, et see, kes mulle ise kirjutas, pani pange ja tal juba olid surferid kodus, seega ta ei saanud meid enam võõrustada. Ja teate, kaks päeva enne San Franciscosse minekut olla peavarjuta, on üsna üsna üsna halb olukord. Õnneks päästis meid seekord hädast välja noormees, kelle juurde pidime alguses minema, kuigi ka see läks üle noatera. See noormees oli lahe, üsna meievanuses, hästi vaba ja sõbralik ning pakkus ülimugavat voodit, tekki ja patju. Tõesti oli tunne, nagu magaks vati sees. Meil klappisid kenasti ka kellaajad ja plaanid, käisime koos Itaalia restoranis söömas ning tema töökohas (ta töötas bowlingus) mängimas, lisaks jõid nad mu sugulasega koos õlut ja käitusid nagu ühed mees-semud ikka. Kuigi me ei jäänud pikemalt suhtlema, oli mul ääretult hea meel, et ta meid hädast välja aitas ning nõnda sõbralikuks noormeheks osutus.

Võõrustaja valimine ei tohiks käia üle käe, kui ikka tundub profiilis midagi, mis ei meeldi, ei tasu riskida ka. Küllalt on neid pidutsejaid, kes satuvad rahuliku inimese juurde või vastupidi või nudistidest võõrustajaid, kes eeldavad, et ka nende külastajad käivad ringi paljalt. Või mis kõige hullem, mehed, kes võõrustavad vaid naisi ja mitte eriti sõbralikul eesmärgil. Ausalt, neid öösel peavarjuta olevaid tüdrukuid on päris palju, kes lihtsalt korjavad oma asjad kokku ja panevad jooksu. 

Tühistamine ongi selle lehekülje juures kõige kehvem. Eriti olukorras, kus plaani B ei ole. Kuigi tundub, et inimesi saab usaldada ja kõik toimib, siis on neid altärahüppajaid väga palju ning see põhjustab väga palju ebameeldivusi.

Pärast toimivat koostööd, saavad nii võõrustaja kui ka võõrustatav kirjutada teineteisele iseloomustuse, mille abil siis järgmised inimesed kas tahavad või ei taha seda inimest võõrustada või võõrustaja juurde minna.

Iseenesest töötab see süsteem ka Eestis, meil on päris palju võõrustajaid ja ka neid, kes võõrustamist vajavad. Lisaks on igal reedel kohtumine kõikidega koos, kuhu ma kahjuks ise ei ole oma töö tõttu veel jõudnud. Samuti pole mul olnud võimalust veel päris võõrast inimest enda juures võõrustada, aga pooltuttavaid on siia jõudnud küll. Mulle endale tundub see lehekülg ja süsteem väga mõnus, jah, on ka negatiivseid võimalusi, aga tegelikult on see nagu au-pairindus Ameerikas - lihtne ja mõnus võimalus leida sõpru üle terve maailma. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar