reede, 7. märts 2014

Kas teil vaba taksot on?

Ma elan Tallinnast veidi väljas, mööda Tartu maanteed, linnapiirist tegelikult ainult 4km. Estonia Teatri eest on minu koduni täpselt 10km. Küllalt väike maa, aga piisav, et siia takso saamine on täielik naljanumber. 

Eelmisel nädalavahetusel sain sellist nalja, et see ajendas mind seda kohe siia kirja panema. Nimelt olin plaaninud minna sõbranna sünnipäevale, viimasel hetkel selgus, et autojuht ei saa mind aidata ja pean taksoga minema. Optimistlikult ja naiivselt hakkasingi umbes 45 minutit enne peo algust taksofirmadesse helistama. Võtsin netilehekülje taksod.net lahti ja hakkasin järjest helistama. Mulle vastati 14st firmast, et neil pole vaba taksot ja igas ühes muidugi pidin mitu minutit veel enne ootama, kui selle vastuse üldse sain. Mõni küsis alguses, kas olen nõus, et linnapiirist läheb taksomeeter tööle või kas olen nõus, et kui kohale jõuab, on mingi summa juba ees, vastasin kõigile jaatavalt, kuigi mõtlesin, et mida kuradit? Astangule või Piritale sõites panete ka omale mingi taksi ette või? 

Seega 5 minutit enne peoalgust ei olnud mul endiselt taksot ja ma olin hulluks minemas. Kuna ma eriti taksosid ei kasuta, polnud ma ka eriti hindade või firmadega kursis, aga üritasin hinnakirja järgi siis lihtsalt esimest otsa võtta, et ei hakka kohe Tulikasse või Tallinki helistama (tean, et nemad tulevad alati). Lõpuks ma muidugi andsingi alla, helistasin siis Tulikasse, öeldi, et 15-20 minutit läheb aega ning ma hakkasin ennast valmis sättima ja juba 10 minutit hiljem helistas taksojuht, et ta on kohal. 

Väga meeldiv härra oli, viis mu Piritale siis ära, teenis mu pealt korraliku summa ning uuris, kas sõidan hiljem koju tagasi ka, et ta heameelega viiks mind ära. Tänasin, kuid keeldusin, kuna hiljem oli plaanis linna peale minna ja sealt lootsin ka mingi muu takso leida. Sünnipäeval teistele sellest rääkides arutasime, et no ei ole normaalne, lihtsalt ei taheta raha teenida? Küsigu siis, kuhu ma sõidan, sest see vahemaa oli pea 20km, oleks ära tasunud küll see Assakule sõitmine. 

Hiljem, kui me üritasime Piritalt Kesklinna minna, hakkas sama jama uuesti peale. Täiesti komöödia. Mis toimub meie taksodes? Olgu, kell oli üsna kesköö lähedale ning tegemist laupäeva õhtuga, aga kuidas on see võimalik, et ühelgi taksofirmal lihtsalt ei ole taksot? Kus teil need taksod siis on, ootavad lennujaamas ja Hollywoodi ees?

Öösel kella kahe paiku, kui ma koju hakkasin minema, olin üsna skeptiline juba kõige suhtes, mis puudutas taksosid. Jalutasin Solarise ette, kus oli üks mikrobuss ja üks tavaline auto, küsisin viimaselt, kas ta Assakule sõidab. Põhimõtteliselt olin valmis juba ukse kinni lööma, sest no päris sõidabki ju. Ta pakkus mulle hinnaks 10€, küsis kas sobib ja ma ütlesin, et davai davai, peaasi, et koju saan. Tegelikult normaalne hind sealt peaks kuskil 6-7€ olema, aga mis seal ikka. Hommikul mõtlesin veel mitu korda, et pealinn või asi. Pärnus pole mingit probleemi näiteks Paikusele sõita või Tartus linnast välja. Mis see Tallinn siis nüüd etem on, et meil pohhui, me ei sõida?!

Kusjuures üks juhtum tuleb mul veel meelde,  mis veel eelmise aasta numbri sees juhtus. Olin mina oma sõbrannadega väljas ja oli mu isa oma sõpradega, aga kuna me omavahel ei suhelnud, ei teadnud me ka, et 5-minutiliste vahedega samast kohast takso peale istusime. Igal juhul sõitsin mina oma sõbrannaga Assakule, maksime vist 7€ koos tipiga ja 5-minutit hiljem tuli mu isa, kes maksis 15€. Hinnakirja järgi oleks vahe pidanud olema alla euro. 

Sarnane lugu juhtus mu vennaga, kes tuli ükskord üsna joobes olekus linnast koju, Saksa Taksoga, öeldi talle, et 10€, ta oli sellega nõus. Takso jõudis maja ette ja juht ütles, et olgu 15€. Ja oli täiesti sellise näoga olnud, et kui 15 ei anna, annab tappa ka. Nii mu vend alandlikult selle 15€ maksiski. 

Mulle meenub, et ka Facebookis Rae Valla grupis mingil hetkel oli arutelu, et mis taksod üldse Jürisse sõidavad, et täiesti lootusetu sinna kedagi saada. Olgu, Jüri on tõesti veel kaugemal kui Assaku, aga tehke siis mingi firma nende maantee kõrval asuvate kohtade jaoks ka, on ju ilmselge, et ka Assakul, Peetris, Jüris ja Lagedil elavad inimesed käivad linnas peol.

Täielik anarhia nende taksodega ja pean jätkuvalt tunnistama, et ainus firma, kellega mul 100% positiivsed kogemused on olnud, on Tulika. Kui Õhtulehes töötasin, oli Tulika meil koostööpartner ja no ei olnud kunagi nendega probleeme. Eks see nii ole, et kvaliteet maksab ja ausalt öeldes ma tunnen, et ma pigem maksaksingi kvaliteedi eest, et ma vähemalt jõuan elusalt koju ja tean, et mind ei nöörita (olgugi, et kilomeetri hind on poole kallim kui odavatel taksofirmadel). 

Kas kellelgi on veel probleeme ja nöörimisi taksodega olnud?

4 kommentaari:

 1. Tartus on taksodega alati kõik korras. Vahet pole, kas on reede või laupäeva õhtu/öö, alati on takso olemas ja kunagi pole probleemi, kui on vaja linnast välja sõita.

  Kui sõbranna juures Tallinnas peol olime, käisime mingi kahe paiku öösel järjest kõik taksod Hollika ees ukselt-uksele läbi, et kas Sauele saab (päris korraliku summa oleks teeninud), aga noo ei. Helistades olid ootejärjekorrad ka mingi kahetunnised :D

  VastaKustuta
 2. no see taksojama oli üks põhjus, miks üks härra Jüris elamist ei sallinud :D

  VastaKustuta
 3. Anonymous16/3/14 18:32

  Pole antud postitusega seotud küsimus, aga milliseks su inglise keel pärast USAs veedetud aastat muutus? Räägid nagu kohalik?

  VastaKustuta
 4. Ei, ikka oma aktsent on juures. Mul on praegu inglise keelt emakeelena kõnelev boyfriend ja tema on öelnud, et räägin küll sarnaselt kui ameeriklased, aga kuna neil on ka 100 erinevat aktsenti, siis mul on ka ja kuigi ma ei mõtle oma lauseid läbi (ses mõttes, et ma ei pea enam neid peas tõlkima), saab ikka aru, et ma iga päev just kogu aeg inglise keeles ei suhtle.

  VastaKustuta