kolmapäev, 12. veebruar 2014

Internetikaubandus

Mina tellin 95% asjadest, mida mul vaja on, internetist. Lemmik leheküljeks on ebay.com ning tegelikult on väga heaks leheküljeks ka aliexpress.com. Täna keskendun ebay lehele, kuna aliexpressi hülgasin mõneks ajaks pärast viimast umbes 70 päeva ootamist. 

Olen ebayst tellinud tänaseks vist tõesti peaaegu kõike. Jalanõusid, riideid, salle, kindaid, ehteid, tehnikat, korpuseid, telefoniekraane, akusid, auto varuosi.. No mida iganes mul on vaja läinud, olen alati esimese variandina sinna pöördunud. 99% olen ka rahule jäänud. Mõnikord venib tarneaeg pikaks ehk vajalikuks hetkeks pole asi käes ning paar korda on sattunud alguses hästi töötav asi hiljem mitte töötavaks, aga need on väiksed kaotused selle kõrvalt, mis kõik on hästi olnud.

Minu jaoks on meeletult suur pluss hind. Seda vast teavad kõik, kui naeruväärselt odavalt on võimalik ebayst üldse asju tellida. No see on ausõna naeruväärne. 

Ühel korral tellisin endale 3 korpust, Samsung Galaxy S3'le. Üks korpus vedas mind alt sellega, et seal peal olnud kivid kadusid umbes kolme päevaga ja see polnud enam ilus, samas praegu on ta lihtsalt valge kaas, mis kriimude eest kaitseb endiselt. Teise korpusega oli see mure, et tegemist oli 3D korpusega, kuigi seda kuskil kirjas polnud. 3D tähendab seda, et lill korpusel ulatus umbes sentimeetri kõrgusena väljaspoole ning näiteks tasku ei mahtunud see enam ära (ja ma ei räägi ainult teksapükste taskutest). Kolmas korpus oli hoopis huvitav. See oli tasapinnaline, ilusat värvi, kõik oli hästi, aga see hakkas takistama levi. Alguses ma ei saanud arugi, aga kui juba mitu inimest ütlema hakkasid ja ise erinevatest kohtadest helistades märkasin, et levi tõesti halb, panin tähele, et ka wi-fi näitab ainult 2-3 pulka, tavaliselt oli nii tööl kui ka kodus ikka 5 pulka. Mõtlesin, et võtan korpuse ära ja voila! Kõik pulgad olid tagasi. Panin korpuse peale ja pulgad kadusid. 
Selline vasakpoolne lilla oligi mul, see, mis levi ära võttis

3D korpus
Mina isiklikult väga ei olnud pettunud, maksin korpuste eest umbes 2$ tükk, aga täna leidsin lehekülgi, mis tegutsevad Eestis korpuste müügiga ja kujutate ette, et need mainitud korpused on 10-20€ tükk? Kui ma telliks endale 20€-ga korpuse, mida ma ei saagi kasutada, sest see võtab mu telefonilt levi ära, ma vist läheksin kallale kellelegi. 

Minu jaoks üks üllatavamaid hetki polnud mitte see, kui 2$-list korpust müüdi 20€-ga, vaid see, kui mu oma tutvusringkonnas olev inimene müüs 28€-ga pluusi, mille mina ebayst leidsin 8$ga. Tahtsin teda raputada, mis ta ometi teeb? Tal ei ole firma, ta ei maksa palkasid, veel vähem makse ja ta teeb endale siukest kasu? Õnneks nagu ma aru sain, ei olnud ka inimesed lollid ja selliste hindadega asju talt ei ostetud. 

Kuulun Facebookis mõnda gruppi, kus vahendatakse välismaa lehtedelt tellimist ning ma küll kunagi ei telli sealt, aga mulle meeldib vaadata, mida inimesed tahavad. Mõnikord on neil tõesti head leiud ning siis tellin endale ka. Ilma vahendustasuta. Ma tean, et inimesed, kes sellega tegelevad, tahavad veidi teenida ja nende tööd tuleb tasustada, aga ma mõnes mõttes ei saa aru, miks iga üks ise ei telli? Need "Mul pole krediitkaarti," vabandused on ka täiesti iganenud, sest kui päris aus olla, mul ka pole. Mul on swedbanki deebetkaart krediitkaardi omadustega. Töötab suurepäraselt. See raha, mis tellimuste pealt võidan, on tunduvalt suurem, kui see kuutasu, mis on veidi suurem kui tavalisel kaardil. 

Mis puudutab PayPali (mida on ebays enamike ostude jaoks vaja), siis ausalt, see on veel lihtsam. Mul on kaks Paypali kontot, üks seotud Ameerikaga, teine Eestiga ning ma ei kurdaks nüüd küll, et enese kinnitamine või aadressi kinnitamine või pangakaardi kinnitamine mingi raske tehing oleks. Pigem laiskus on see, mis inimesi takistab.

Arvan, et inimesed muutuvad iga päevaga üha targemaks netiostude alal ning järjest rohkem jõutakse tõdemuseni, et ise valida ja otsustada (mitte kellegi kuupäeva arvestades) ning ise oma pakki oodates ja ise makstes, ei ole see asi üldse nii keeruline nagu arvatakse. Muidugi on teine asi, kui tellib Su oma hea sõber ning vahendustasu ei võta, minagi tellin oma sõpradele, kui nad paluvad, aga seda vahendustasudega gruppide asja pean küll jaburaks. Pole lihtsalt aru saanud, mis takistab inimesi ise sellega tegelemast? 

Ootan selle teema kohapealt vägagi arvamusi, nii neilt, kes ise tellivad kui ka neilt, kes kasutavad selleks kedagi teist.

6 kommentaari:

 1. Anonymous12/2/14 13:54

  Mina olen see, kes tellib vahendajate kaudu seetõttu, et endal pole krediitkaarti. Kuna mul hetkel ei ole pangas mingit kuutasu, siis ei taha endale seda vabatahtlikult juurde võtta. Samas ma tellin harva ka.

  VastaKustuta
 2. Aga kas Sa oled kunagi vaadanud, kui palju asi ilma selle vahendustasuta maksaks? Või oled leidnud kellegi, kes arukate hindadega vahendab? :)

  VastaKustuta
 3. Anonymous13/2/14 07:53

  Kuidas sul ebay leidudega postikuludega on? Ma olen leidnud küll asju päris palju, aga enamustele tuleb postikulu otsa nii suur:D

  VastaKustuta
 4. Ma arvan, et olen postikulu maksnud umbes kolmele asjale. Enamik ikka tasuta. Praagin need välja, millel suur postikulu on.
  Esiteks, tuleb kasutada USA ebayd, Inglismaa ebayl on minu meelest pea kõigel shipping.
  Teiseks, tuleb kaup tellida väljaspool Euroopat, USAst-Kanadast-aasiast tulevad kaubad enamasti väikse shippingu või üldse shippinguta.

  VastaKustuta
 5. Anonymous13/2/14 15:27

  See aliexpress, mõne toote puhul on tarneaeg kuni 60 päeva. Tuleb tõesti nii kaua mõni asi, oskad ehk öelda?

  VastaKustuta
 6. Olen tellitud 13st asjast ühe kiiremini saanud, teised on kõik vähemalt 60 päeva olnud jah.

  VastaKustuta